Kā sagatavot betona pamatni?

Betona pamatnei jābūt līdzenai, pietiekami sausai, attīrītai no putekļiem. Pirms dēļu ieklāšanās pamatne ir jāgruntē ar līmei piemērotu grunti. Atkarībā no tā, vai nepieciešama hidroizolācija (ja pastāv risks, ka no betona grīdā var nokļūt mitrums) vai arī hidroizolācija nav nepieciešama, piedāvājam divu veidu vācu ražotāja STAUF gruntis:
1) hidroizolācijas grunti STAUF VPU 155S -
   piemērota tvaika barjeras izveidošanai betona pamatgrīdām ar mitrumu līdz 3,5% pirms parketa pielīmēšanas ar STAUF SMP 930 parketa līmi. Piemērota betonam, sausajam betonam, koka pamatgrīdai, kokskaidu plātņu pamatgrīdai, nepārklātu ģipškartona plātņu pamatgrīdām.

VPU 155S grunts ir gatava lietošanai, tā nesatur šķīdinātājus un izveido bezputekļu virsmu zem līmes slāņa. Uzklāta divās kārtās izveido hidroizolācijas slāni - tvaika barjeru. Uzklājot ar rullīti patēriņš 1. kārtai 150 g/m2, otrai kārtai (mitruma barjerai) 250 g/m2. Žūšanas ilgums pirmajam slānim 30 līdz 45 minūtes, otrajam slānim 2 stundas 20 C grādu temperatūrā.

2) dispersijas grunti STAUF VPD 130 -
piemērota virsmas fiksācijai betonam, sausajam betonam, koka pamatgrīdai, kokskaidu plātņu pamatgrīdai, nepārklātu ģipškartona plātņu pamatgrīdām.

VPD 130 patēriņš ir 120 g/m2, uzklājot ar rullīti. Lietojot pirms līmes uzklāšanas grunti atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:1. Žūšanas laiks atkarīgs no pamatnes. Grunts lietošana zem STAUF SMP 930 līmes neuzlabo adhezīvo saiti, tomēr nodrošina virsmas fiksāciju un ir vēlama gadījumos, kad virsma ir trausla un uz virsmas pirms ieklāšanas var veidoties putekļi.

STAUF VPD 130 izmaksu ziņa ir būtiski lētāka, bet nenodrošina mitruma izolāciju.

Kāds ir maksimālais pieļaujamais betona mitrums?

Cementa betona mitrums pirms grīdas dēļu ieklāšanas nedrīkst pārsniegt 1,5%.

Kādam jābūt telpas mitrumam grīdas dēļu ieklāšanas laikā?

Telpas gaisa mitrumam jābūt robežās no 40% līdz 50%. Bieži vien grīdu ieklāj tūlīt pēc sienu un griestu apdares. Apdares materiāliem žūstot, izdalās liels mitruma daudzums. Grīdas dēļi var sabriest, rezultātā pēc ieklāšanas žūšanas rezultātā starp dēļiem var veidoties spraugas. Lai to novērstu, pirms grīdas ieklāšanās šādos gadījumos telpas mitruma samazināšanai jālieto gaisa sausināšanas iekārtas.

Vai var ieklāt grīdu, nelīmējot pie pamatnes?

Jā, tā var darīt. Tad zem grīdas jāklāj amortizējošs materiāls un vēlams dēļus salīmēt savstarpēji. Tomēr šādai grīdai ir savi trūkumi - to nav iespējams kvalitatīvi atjaunot pārslīpējot. Šāda grīda arī sliktāk vadīs siltumu, ja dēļi izvietoti uz pasildāmās grīdas.

Kādu līmi izvēlēties dēļu līmēšanai pie pamatnes?

Pieejamas viena komponenta un divu komponentu līmes. Divkomponentu līmes ir lētākas, bet tās reaģē ātrāk, līdz ar to ir ierobežots ieklāšanas laiks. Grīdu ieklājot pašu spēkiem ieteicams lietot viena komponenta līmes. Atkarībā no pievienotajām sastāvdaļām mainās līmju īpašības. Parketa līmei ir svarīgi, lai tā būtu elastīga un vienlaikus izturīga pret atraušanos. Atkarībā no paredzamajiem ekspluatācijas apstākļiem, pamatgrīdas un ieklājamā materiāla veida pieejamas līmes dažādām situācijām dažādās cenu kategorijās. Izvēloties līmi svarīgi ievērot ekoloģisko apspektu, lai līme nesaturētu kaitīgas vielas.

Cik liels ir līmes patēriņš?

Apmēram no 0,6 kg/m² līdz 1,5kg/m² grīdas. Nelīdzenām pamatnēm patēriņš būs lielāks.

Vai iespējams grīdas dēļus ieklāt uz apsildāmas pamatnes?

Jā, divslāņu masīvkoka grīdas dēļi piemēroti ieklāšanai uz apsildāmām grīdām.

Kāda ir maksimāli pieļaujamā apsildāmās grīdas temperatūra ekspluatācijas laikā?

Ja dēļi tiek klāti uz apsildāmām grīdas pamatnēm, tad apsildāmās grīdas virsmas temperatūra nedrīkst pārsniegt 27°C.

Vai iespējama "peldoša" grīdas dēļu ieklāšana uz apsildāmām grīdām?

Ja grīdas dēļu platums nepārsniedz 240mm, tos var klāt kā "peldošo" grīdu uz speciāla apakšklāja, salīmējot tos savstarpēji spundē. Tomēr siltuma pārnese būs vājāka kā tajā gadījumā, ja grīdas dēļi būtu pielīmēti pie pamatgrīdas.

Cik ilgs ir grīdas dēļu/parketa aklimatizācijas process pēc to piegādes objektā?

Grīdas dēļiem un parketam aklimatizācijas process nav nepieciešams, tas ir pat nevēlams. Ieklāšana jāuzsāk nekavējoties. Visa produkcija rūpnīcā uzglabāta kontrolētos gaisa mitruma un temperatūras apstākļos. Tādus apstākļus (gaisa mitrums no 40% līdz 50%) ne vienmēr var nodrošināt būvobjektā.

Vai ir iespējams grīdas dēļus un parketu uzglabāt celtniecības objektā?

Jā, ir iespējams. Telpas gaisa mitrumam jābūt robežās no 40% līdz 50%. Gaisa temperatūrai jābūt virs 5°C.

Vai ir iespējama grīdas dēļu vai parketa apstrāde ar naturālo eļļu pēc to ieklāšanas?

Jā. Neapstrādātus vai ar oksidatīvo eļļu eļļotus dēļus vienmēr var apstrādāt ar papildus eļļas kārtu. Par iespējām konsultēties ar ieklāšanas meistaru.

Vai ir iespējama grīdas dēļu vai parketa apstrāde ar cietvasku pēc to ieklāšanas?

Jā. Par iespējām konsultēties ar ieklāšanas meistaru. Šajā gadījumā uz virsmas veidosies biezāka cietā vaska kārta. Papildus nodilumizturības uzlabošanai ieteicams cietvasku lietot kopā ar cietinātāju.

Vai ir iespējama grīdas dēļu vai parketa apstrāde ar laku pēc to ieklāšanas?

Jā, ja iepriekš apdare rūpnīcā veikta ar cietvasku, kuram pievienots cietinātājs. Par iespējām konsultēties ar rūpnīcu.

Ja apdare veikta ar oksidatīvās cietēšanas dabīgo eļļu bez cietinātāja vai UV cietēšanas materiālu, tālāka apstrāde ar laku vai citiem apdares materiāliem pēc ieklāšanas nav iespējama.

Vai nepieciešams izveidot kompensācijas šuvi grīdas segumā?

Ja grīdas dēļi tiek pielīmēti visā plaknē pie pamatgrīdas, tad kompensācijas šuve nav nepieciešama.